گرانی جو تاثیری بر قیمت گوشت دارد؟

رئیس شورای تامین دام با بیان اینکه افزایش نرخ جو و… ملاکی برای تعیین میزان افزایش نرخ گوشت نیست، گفت: گوشت قرمز تابع عرضه و تقاضا است و در پی اصلاح نظام یارانه‌ای و افزایش نرخ همه کالاها با اندکی رشد روبه‌رو خواهد شد.

به‌تازگی کلیپی در فضای مجازی منتشر و در آن عنوان شده است که نرخ هر کیلوگرم جو از ۱۸۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان رسیده و باید نرخ هر کیلوگرم گوشت قرمز نیز ۸ برابر شود.

«منصور پوریان» رئیس شورای تامین دام  در مورد این ادعای مطرح شدن در این فیلم، اظهار کرد: برخی به دنبال افزایش نرخ گوشت قرمز هستند، درحالی که دامداری‌ها و دامپروری‌های ما متضرر این بازار است. با افزایش نرخ جو و سایر هزینه‌های تولید نرخ افزایش می‌باید، اما به‌طور حتم ما شاهد افزایش ۸ برابری نرخ گوشت قرمز نخواهیم بود و این موضوع صحیح نیست، زیرا اکنون نرخ دام زنده تغییری ندارد.

وی افزود: اکنون دامداران و دامپروران با مازاد جمعیت دامی روبه‌رو هستند. با توجه به خشکسالی ها، کم‌آبی و تنش آبی در برخی استان‌ها با کمبود علوفه مواجه شده‌اند؛ بنابراین ناچارند دام‌هایشان را زیر نرخ تمام‌شده به بازار عرضه کنند، البته در این وضعیت بازار برخی سودجو دام‌ها را با نرخ پایین از دامداران خریداری و بعد به بالاترین نرخ به بازار عرضه می‌کنند و دامدار سودی از تولید خود نمی‌برد.

افزایش نرخ جو ملاکی برای تعیین افزایش نرخ نیست

رئیس شورای تامین دام گفت: در پی حذف ارز ترجیحی نرخ یک کیلوگرم جو که دامداران پیش از این کیلویی ۱۸۰۰ می‌خرید، اکنون باید با نرخ ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان از سامانه بازارگاه یا بازار آزاد تهیه کند و یا در کنار آن سایر هزینه‌های تولید افزایش پیدا کرده است اما این موضوع ملاکی برای تعیین میزان افزایش نرخ نیست.

پوریان ادامه داد: نرخ گوشت قرمز شامل اندکی افزایش نرخ می‌شود که البته دامدار از آن منتفع نمی‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون دامداران و دامپروران با مشکل جدی نقدینگی روبه‌رو هستند، گفت: پیش از آزادسازی نظام یارانه‌ای وزارت جهاد کشاورزی قول داده بود نهاده‌های موردنیاز صنعت دام و طیور را برای دو ماه تامین کند، اما این مهم اتفاق نیفتاده است.

درخواست از وزارت جهاد کشاورزی

رئیس شورای تامین دام اضافه کرد: درحال‌حاضر برای کمک به صنعت دامی کشور لازم است دولت با آزادسازی صادرات دام زنده موافقت کند تا دامدار بیش از این متضرر نشود، زیرا اکنون نرخ هر کیلوگرم دام زنده سبک بین ۶۸ تا ۷۲ هزار تومان و لاشه آن ۱۴۰ هزار تومان، دام زنده سنگین ۶۶ هزار تومان و لاشه آن ۱۳۲ هزار تومان است.

پوریان تصریح کرد: دامدار و دامپرور از آنچه در بازار گوشت قرمز با وجود مازاد جمعیت دامی رخ می‌دهد، منتفع نمی‌شود و این سود به جیب دلالان و سودجویان می‌رود.

وی از وزارت جهاد کشاورزی خواست با تسریع در تسهیلات بانکی برای افزایش نقدینگی، آزادسازی صادرات دام زنده از تولیدکنندگان این صنعت حمایت کند تا بیش از این متضرر نشوند.

اخبار