ترخیص نهاده‌های دامی از بندر امام خمینی (ره) به یک پنجم کاهش یافت

معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: زمان ترخیص نهاده‌های دامی از بندر امام خمینی (ره) به یک پنجم کاهش یافته است تا حمل آن به سراسر کشور شتاب گیرد.

دکتر سیدمحمدآقامیری روز یکشنبه در نشست معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور، برخی مسئولان کشوری و استانی در اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در بندر امام خمینی (ره) افزود: با هماهنگی انجام شده زمان ترخیص نهاده‌های دامی وارداتی از زمان پهلوگیری در اسکله‌های “فله بار” بندر امام خمینی(ره) توسط دامپزشکی به پنج روز رسیده است.

وی گفت:با کاهش زمان ترخیص، توقف نهاده‌های دامی و هزینه نگهداری آن در این مجتمع بزرگ بندری کشور کمتر خواهد شد.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه تسریع در ترخیص نهاده‌های دامی وارداتی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی است افزود: به دنبال کاهش بیشتر زمان ترخیص نهاده‌های دامی از بندر امام خمینی (ره) هستیم.

آقامیری با اشاره به این نکته که سلامت و کیفیت نهاده‌های دامی به کشور یکی از دغدغه‌های این وزارتخانه متبوع و سازمان دامپزشکی است افزود: اطمینان از سلامت نهاده‌های دامی جهت مصرف دام و طیور بر عهده سازمان دامپزشکی  است.

در این نشست پس از احصاء مشکلات ، ارائه راهکارهای تسهیل در ترخیص نهاده های دامی از بندر امام خمینی (ره) بررسی شد.

دامپزشکی ، استاندارد ، قرنطینه ، غله و خدمات بازرگانی خوزستان ، غذا و دارو و اداره کل بنادر و دریانوردی از دستگاه‌های مسئول در ترخیص و تخلیه کالاهای اساسی از بندر امام خمینی(ره) است.

بر اساس آمار اداره کل بنادر ودریانوردی خوزستان هم اکنون حدود ۲ میلیون تن کالاهای اساسی -نهاده‌های دامی و غلات- در انبارهای بندر امام خمینی(ره) وجود دارد.

امسال با پهلوگیری حدود ۷۰کشتی اقیانوس پیما در بندر امام خمینی (ره) بیش از چهار میلیون تن کالاهای اساسی وارد کشور شده است.

پارسال مجموع واردات کالاهای اساسی از بندر امام خمینی (ره) به ۱۷میلیون رسید که نسبت به سال ماقبل آن ۲۱درصد افزایش داشت.

حدود ۸۰درصد حجم کالاهای اساسی مورد نیاز کشور از طریق بندر امام خمینی(ره) وارد کشور می‌‎شود.

ظرفیت تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی در بندر امام خمینی (ره) ۵۰میلیون تن در سال است.

اخبار