اردبیل بیشترین آمار بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان را دارد

اردبیل-معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: استان اردبیل به نسبت میانگین کشوری دارای میزان بروز بالایی از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد جعفرزاده عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود نظام بیماریابی فعال و قوی در سطح استان اردبیل اظهار کرد: استان اردبیل به علت بالا بودن جمعیت روستایی و همچنین قطب دامپروری کشور، به نسبت میانگین کشوری دارای میزان بروز بالایی از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است.

وی به نامگذاری هفته جهانی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان از تاریخ ۱۳ الی ۱۸ تیرماه اشاره کرد و گفت: بیماری‌های زئونوز جزو مهمترین بیماری‌های واگیردار است که اکثراً با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی قابل پیشگیری بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بیان کرد: مواردی چون حیوان گزیدگی، تب مالت، کالاآزار، کیست هیداتیک و در سالهای اخیر CCHF و سایر بیماری‌های مشترک به طور مداوم در سطح استان بیماریابی، مدیریت و درمان شده و تلاش حوزه سلامت بر این است تا ضمن تقویت راهکارهای پیشگیرانه، ابتلای شهروندان به بیماری‌های مشترک با همکاری ارگان‌های ذیربط کاهش یابد.

جعفرزاده بر ضرورت مشارکت جدی تر عموم مردم در رعایت اصول پیشگیرانه تاکید کرد و ادامه داد: تقویت ارتباطات بین بخشی با اداره کل دامپزشکی و سایر نهادهای دخیل در مدیریت بیماری‌های زئونوز از نقاط قوت و اولویت‌های دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه است.

وی افزود: شهروندان با رعایت اصول و توصیه‌های بهداشتی می‌توانند سهم بسزایی در کاهش بار و عوارض بیماری‌های مشترک داشته باشند و در صورت ابتلاء با کمترین عارضه، بیماری را پشت سر گذاشته و از انتشار آن در جامعه جلوگیری کنند.

اخبار