زمان ارزان شدن قیمت مرغ اعلام شد

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران، عرضه مرغ با قیمت بیش از ۶۰هزار تومان را گرانفروشی اعلام کرده و از کاهش قیمت این کالا از ۲۰شهریور خبر داد.

بعد از گذشت ۳ ماه که مرغ با قیمتی زیر نرخ مصوب اعلام شده بود به فروش می‌رسید، طی یک هفته اخیر قیمت این کالای اساسی، از ۵۹.۸۰۰تومان اعلام شده بالاتر رفت و در برخی از واحدهای صنفی تا کیلویی ۶۵هزار تومان نیز به فروش رسید.

روز گذشته معاون امور دام وزارت جهادکشاورزی این افزایش قیمت را تخلف و گرانفروشی دانست و اعلام کرد که مرغ باید کیلویی ۶۰هزار تومان به فروش برسد.

حسین دماوندی‌نژاد، قیمت کنونی مرغ زنده را ۴۲هزار تومان اعلام کرد و درباره این افزایش قیمت گفت: جوجه‌ریزی در ماه گذشته ۹۰میلیون قطعه بود که پیش‌بینی می‌کنیم نیاز کشور را به‌طور کامل تامین می‌کند. هم‌اکنون نیز به استان‌ها ابلاغ شده از محل تزریق ذخایر به بازار، قیمت‌ها را کنترل کنند. اما بخش خصوصی نیز در کنار دولت، بالا رفتن قیمت مرغ را با توجه به میزان عرضه و تقاضا تأیید نمی‌کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران در گفت‌وگو با همشهری درباره نوسان قیمت‌ها در بازار گفت: قیمت مرغ همان نرخ مصوب یعنی ۵۹.۸۰۰تومان است که در واحدهای صنفی ۶۰هزار تومان عرضه می‌شود و قیمت بالاتر از این، تخلف محسوب می شود.

مهدی یوسف‌خانی افزود: رعایت نرخ مصوب الزامی است و واحدهای صنفی حتی اگر مرغ را گران خریده باشند، نمی‌توانند بیش از نرخ مصوب مرغی عرضه کنند.

او با بیان اینکه به اعضای اتحادیه درخصوص رعایت نرخ مصوب اطلاع‌رسانی شده است، گفت: در هفته‌های اخیر با توجه به کاهش تقاضا، جوجه ریزی کمتر شد و عرضه تا حدودی کاهش یافت اما این اتفاق مقطعی است و تولیدکننده‌ها، کشتارگاه‌ها و واحدهای صنفی باید به قیمت کاهش سود خود کاری کنند که مرغ با همان نرخ مصوب به‌دست مردم برسد.

به‌گفته یوسف‌خانی، طی یک ماه گذشته با پیش‌بینی افزایش تقاضا در نیمه دوم سال جوجه‌ریزی زیادی انجام شده و حداکثر تا ۲۰شهریور عرضه مرغ افزایش خواهد یافت؛ به‌طوری که ممکن است قیمت این کالای پروتئینی دوباره به روال ۳ماه گذشته تا زیر نرخ مصوب پایین بیاید.

چرا مرغ گران شد؟

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی، علت افزایش قیمت مرغ در هفته اخیر را تعادل میان عرضه و تقاضا اعلام کرد.

حبیب اسدالله نژاد در پاسخ به چرایی افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر گفت: در یک ماه و نیم گذشته به‌دلیل بالا بودن تولید، تعادل میان عرضه و تقاضا به‌هم خورده بود و مرغداران به‌شدت در زیان بودند؛ به‌طوری که آنها به‌دلیل افزایش تولید و نبود بازار کافی برای مصرف مرغ‌های زنده تولیدی ۲٠ تا ۱۵ هزارتومان زیر قیمت یعنی کیلویی ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان می‌فروختند. به‌گفته او، هم‌اکنون و با قیمت کنونی میان عرضه و تقاضا تعادل نسبی ایجاد شده و قیمت مرغ افزایش یافته ؛ اگرچه هنوز به قیمت واقعی تولید نرسیده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی همچنین از وعده دولت برای افزایش نرخ مصوب مرغ خبر داد و گفت: قیمت مصوب مرغ گرم از ماه‌های قبل ۵۹ هزار و۸۰۰ تومان تعیین شده که می‌بایست این عدد تغییر کند. در غیر این صورت مرغداران متحمل خسارت خواهند شد. وعده‌ای نیز در این خصوص برای اصلاح قیمت از اول مهرماه به مرغداران داده شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران درباره افزایش احتمالی نرخ مصوب مرغ به همشهری گفت: همین نرخ مصوب ۶۰هزار تومانی هم برای بخش زیادی از مصرف‌کنندگان بالاست و تقاضا برای نرخ کنونی هم چندان بالا نیست، از این‌رو بسیار بعید می‌دانم که دولت و ستاد تنظیم بازار با افزایش نرخ مصوب موافقت کند.

یوسف‌خانی افزود: تا جایی که من اطلاع دارم قیمت تمام‌شده تولید و قیمت مرغ از در مرغداری هم‌اکنون ۳۸هزار تومان برای هر کیلوگرم است که اگرچه سود چندانی برای تولیدکننده به‌حساب نمی‌آید اما زیان هم نیست. اگر زیان هم باشد تقاضا و مستندات تولیدکنندگان در ستاد تنظیم بازار بررسی می‌شود اما با توجه به تقاضای کنونی بعید می‌دانم دست‌کم تا پایان امسال نرخ مصوب مرغ تغییر کند.

این فعال صنفی، با بیان اینکه قیمت مرغ به تازگی به نرخ مصوب رسیده است، گفت: هنوز در بعضی از واحدهای صنفی قیمت‌های پایین‌تر از نرخ مصوب هم دیده می‌شود اما قیمت مرغ قطعه بندی بسته به این که کدام قسمت از مرغ مورد تقاضای خریداران باشد، متفاوت است و ممکن است تا کیلویی ۱۲۰هزار تومان یعنی صددرصد بالاتر از قیمت مرغ کامل هم به فروش برسد.

از بازار چه خبر؟

بررسی‌های میدانی از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت کنونی هر کیلو مرغ ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان، سینه مرغ ۱۲۰ هزار تومان و فیله مرغ ۱۳۰ هزار تومان است. قیمت مصوب مرغ که تا اوایل امسال کیلویی ۳۱هزار تومان بود با اصلاح نظام پرداخت یارانه و ارز از اردیبهشت امسال به ۶۰هزار تومان افزایش یافت اما این کالا تا مردادماه ۵تا ۸هزار تومان زیر نرخ مصوب یعنی کیلویی ۵۲هزار تومان به فروش می‌رسید که فعالان بازار علت این امر را کاهش تقاضا اعلام کردند.

به‌دنبال این افت تقاضا صادرات مرغ آزاد و جوجه ریزی کاهش یافت تا زیان مرغداران به نوعی جبران شود. سال گذشته نیز در تابستان مرغ ۴تا ۵هزار تومان زیر نرخ مصوب به فروش می‌رسید اما در مقطعی از سال نیز با افزایش تقاضا قیمت تا کیلویی ۵۰هزار تومان بالا رفت تا جایی که دولت برای تامین بازار عید و ماه رمضان امسال واردات مرغ را آزاد کرد. 

اخبار